Usuwanie wgnieceń PDR
Metoda bez lakierowania

Każdy właściciel samochodu dobrze wie, jak stresujące jest pojawienie się wgniecenia na karoserii samochodu. Niestety, czasami na skutek nieuwagi własnej lub innych kierowców może dojść do uszkodzenia pojazdu. Do niedawna w takiej sytuacji konieczne było szpachlowanie i ponowne lakierowanie. Aktualnie, usuwanie wgnieceń w karoserii wcale nie musi wiązać się z tak dużą inwazyjnością. Istnieje metoda PDR, a naprawy wgnieceń techniką PDR polegające na wypychaniu wgnieceń bez polerowania cieszą się dużym powodzeniem wśród właścicieli pojazdów. Dlatego naprawa blacharska bez polerowania jest usługą z jakiej warto skorzystać, kiedy samochód jest uszkodzony.

Metoda PDR

PDR, czyli Paintless Dent Repair jest nową metodą związaną z usuwaniem wgnieceń w elementach metalowych karoserii. Z usługi tej można skorzystać w profesjonalnych zakładach blacharsko – lakierniczych. Przy użyciu specjalnych narzędzi technik może „wyciągnąć” wgniecenia o różnej wielkości. Czasami robi to od spodu, a czasami od góry. Usuwanie wgniecenia jest czasochłonne, a prace wykonuje się przy ostrym świetle wyemitowanym przez lampę halogenową. Dzięki temu, nie pomija się żadnego załamania oraz przywraca karoserię do pierwotnego stanu. Dlatego technik musi być precyzyjny. Nie należy usuwać wgnieceń „na własną rękę” jeśli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia oraz narzędzi, gdyż można uszkodzić lakier.

Na czym polega usuwanie wgnieceń PDR?

Skrót PDR pochodzi z języka angielskiego – Paintless Dent Repair czyli usuwanie wgnieceń karoserii samochodowych bez konieczności późniejszego lakierowania. Zastosowanie tej metody jest znacznie tańsze (ok. 50 %) niż w przypadku tradycyjnych napraw, pozwoli także zaoszczędzić czas. Cały proces usuwania wgnieceń trwa od kliku minut do kilku godzin w zależności od stopnia skomplikowania. Tradycyjne szpachlowanie i lakierowanie zajmuje kilka dni. Dzięki metodzie PDR samochód pozostaje bezwypadkowy, dzięki czemu nie traci na wartości.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania domaga się zastosowania lampy PDR, odpowiednio naświetlającej karoserię. To pozwala dostrzec niedoskonałości niewidoczne dla oka.

Usuwanie wgnieceń PDR
Usuwanie wgnieceń PDR bez lakierowania

Zalety metody PDR

Skorzystanie z metody PDR wiąże się z następującymi korzyściami:

  • mniejszy koszt ze względu na wyeliminowanie kosztów malowania,lakierowania i montażu uszkodzonego elementu
  • oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba szukać nowego elementu i czekać na jego dostawę
  • wykluczenie potrzeby ponownego malowania lub wypełniania
  • dużo krótszy czas wykonania naprawy
  • brak ryzyka dopasowania niewłaściwego koloru
  • zachowanie oryginalnego lakieru i kształtu elementu dzięki czemu nie spada wartość całego samochodu.

Jakie wgniecenia można usunąć metodą PDR?

Za pomocą metody PDR można usunąć praktycznie wszystkie wgniecenia, o ile tylko wcześniej nie doszło do odpryśnięcia lakieru. Wielkość wgniecenia nie ma znaczenia. Można usunąć nawet te wgniecenia, jakie powstały na linii załamania blachy, na drzwiach. Większość wgnieceń można usunąć bez potrzeby ponownego lakierowania danego elementu.

Usuwanie wgnieceń metodą PDR to doskonała alternatywa dla klasycznej metody blacharskiej. Jest tańsze, szybsze i pozwala na zachowanie karoserii w lepszym stanie.

Gdzie wykonać naprawę techniką PDR?

Na polskim rynku przybywa warsztatów stosujących metodę PDR. Należy kierować się tym, by wybierać firmy doświadczone, gdzie technicy korzystają z właściwych narzędzi. Specjaliści wycenią rodzaj wgniecenia i ocenią szanse na bezinwazyjną naprawę. Precyzja podczas wykonywanej pracy będzie zauważalna. W profesjonalnym warsztacie technicy posiadają wiedzę na temat tworzyw wykorzystywanych do konstruowania nadwozi, dlatego dają gwarancję na to, że usługa nie uszkodzi powłoki lakierniczej auta.

Dlaczego warto?

Usuwanie wgnieceń PDR bez lakierowania pozwala na pozbycie się wgnieceń nie tylko małych, ale również tych większych. Niezależnie od tego, czy wgniecenie powstało na skutek uderzenia gradu, czy stłuczki – można spodziewać się doskonałych efektów.

W ipowgniocie.pl oferujemy naprawę karoserii przy zastosowaniu innowacyjnej metody PDR. Możesz utrzymać wartość rynkową swojego pojazdu, korzystając z Naszych usług. Nasi wyszkoleni technicy używają specjalistycznych narzędzi do wypychania metalu zza wgniecenia bądź do wyciągania aż do momentu gdy uzyska swój pierwotny kształt.

Usuwamy różnego rodzaju wgniecenia, dzięki czemu obniżamy koszty naprawy  Twojego auta i oszczędzamy Twój cenny czas unikając powtórnego lakierowania karoserii . Zainteresowany?
Jakub Chmielewski, Auto PDR Technik
Metoda usuwania wgnieceń PDR